lek. stom. ŁUKASZ LASSMANN
Wykłady:
Temat I: „Okluzyjne filozofie – w poszukiwaniu wspólnego mianownika” Temat II: „Idiopatyczne TMD – nowe spojrzenie na stare problemy.”

Wykład 1
Przez ostatnich sto lat mieliśmy do czynienia z co najmniej pięcioma zupełnie odmiennymi pozycjami kłykcia w stawie skroniowo-żuchwowym i każda z tych pozycji uznawana była za najlepszą. W tym samym czasie definicja samej relacji centralnej zmieniła się 26 razy, a powszechnie uznawane za obowiązkowe prowadzenia sieczne i kłowe straciły na znaczeniu. Okazało się również, że „zła okluzja” nie wywołuje bruksizmu, a podłoże TMD ma większy związek z medycyną niż stomatologią – co w wielu kręgach nadal jest nieakceptowalne. Przyjrzyjmy się zatem, jak to się wszystko zaczęło, jak się zmieniało i dlaczego wiele tzw. okluzyjnych filozofii pozostaje ze sobą w sprzeczności. Czy rzeczywiście musimy opowiedzieć się po którejś ze „stron”, czy może istnieją wspólne mianowniki?
Wykład 2
Pomimo postępów medycyny w XXI wieku, leczenie zaburzeń narządu żucia pozostaje wyzwaniem. Jeżeli ból w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego lub mięśni żucia pojawił się niedawno i wyraźnie kojarzymy przyczynę mechaniczną, leczenie powinno być raczej proste i krótkotrwałe. Gorzej, jeśli ból trwa od dłuższego czasu, jest wędrujący, piekący, pojawia się i znika bez uchwytnej przyczyny. Wiemy, że kobiety i mężczyźni mają statystycznie taki sam zgryz, jednak występowanie TMD u kobiet jest wielokrotnie wyższe. Okazuje się, że przyczyny bólu twarzy są znacznie bardziej złożone i dalekie od obszaru, na którym stomatolodzy znają się najlepiej. Wyjdźmy zatem ponadto, czego nas do tej pory uczono i na podstawie najnowszych badań w prestiżowych magazynach odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego boli?
lek. stom. ŁUKASZ LASSMANN
Łukasz Lassmann ukończył studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od początku swojej drogi zawodowej specjalizuje się w stomatologii estetycznej, protetyce, kompleksowej rekonstrukcji zgryzu oraz leczenia zaburzeń stawu skroniowo-żuchowego i mięśni żucia.
Większość czasu poświęca na doskonalenie nowoczesnych metod leczenia, uczestnicząc w licznych kursach międzynarodowych Kois Center, (Seattle USA), UNC- University of North Carolina (Chappel Hill,USA), UCLA-University of California (Los Angeles,USA) Mediterranean Prosthodontic Institute in Spain, Dental Practice of Mykhaylyuk in Ukrain, Palti Dentalzentrum Baden-Baden (Niemcy), GSID – Marina De Carrara Włochy).
Szczególny nacisk kładzie na minimalnie inwazyjne techniki leczenia, pozwalające zachować jak najwięcej tkanek zęba. Dlatego większość prac wykonuje przy użyciu mikroskopu.
Holistyczne podejście i wiedza ogólnomedyczna pozwala mu leczyć bóle twarzy i TMD w sposób, który został doceniony na całym świecie. Dlatego też pisze publikacje do międzynarodowych pism (ostatnio American Journal of Cosmetic Dentistry oraz Pharmaceutics) a swoich metodach leczenia uczy na kilku kontynentach:
Dubaj (dwukrotnie), Szanghaj – Chiny, Lima – Peru, Budapeszt – Węgry, Kair (trzykrotnie), New Delhi – Indie (dwukrotnie), Bukareszt – Rumunia, Sztokholm – Szwecja , Paryż – Francja, Anglia.
Ale przede wszystkim jako wykładowca spełnia się w Polsce w ramach rozchwytywanych autorskich szkoleń Master Level. Wolny czas spędza na podróżowaniu i zdobywaniu kolejnych szczytów.
